Devlet olmak böyle bir şey…

Cüneyt AYRAL

Fransa’nın Anayasa Mahkemesi, Millet Meclisi ve Senato’dan geçen Soykırımı İnkâr Yasası’nı iptal etti. İptal gerekçesi, ifade özgürlüğünün sınırlanıyor olması, araştırma yapılmasının engelleniyor olması…

Lâik, demokratik hukuk devleti olan Fransa’da, “ben yaparım olur, olmazsa da oldururum!” düşüncesinde bir Cumhurbaşkanı var, ama:

•    Önümüzdeki bahar aylarında yapılacak olan iki kademeli seçimlerde bu cumhurbaşkanının artık hiç şansı yok…

•    Bu cumhurbaşkanının attığı her adım, hukukun denetimi altında ve hukuk tam anlamıyla özgür ve bağımsız…

Dün Fransa’nın Soykırım Yasası ile telaşlanan “Devlet-i Alî” nin bugün meseleyi bir kere daha irdelemesi ve “devlet olmak nasıl bir şey?” sorusunu bir kere de kendisine sorup, Fransa Anayasa Mahkemesi kararının satır aralarını okumayı denemesi gerekir…

Tabii okuma yazma biliyorsa, çünkü böyle giderse okuryazarlığımız da bitecek !

4+4+4 = 12′ yi ısrarla savunan ve buna karşı çıkanları “siz işinize bakın!” diye azarlayan başbakana, yine Fransız demokratik yaşantısından bir örnek vermeliyim.

Bir kere, Fransa’da eğitim 12 yıl kesintisizdir ve parasızdır. Ailesinin işi nedeni ile açık denizde, uzak dağda vb. olan gençlerin uzaktan eğitimi olabilir ama aslolan okula gitmek ve sosyalleşmektir.

Okul hayatını sevmeyen, ondan kaçmak uzaklaşmak isteyen öğrenciler için “okulunu sen yönet” sistemi ile  çalışan özel devlet okulları vardır. Burada da kesintisiz eğitim sürdürülür, ancak çocuklar okulun aynı zamanda yöneticisidirler. Derslerin saatlerine, okulun nasıl olacağına onlar karar verirler, yönetici ve öğretmen durumunda olanlar da bunu uygularlar.

Ülkede özellikle eğitim, sosyal yaşam, özgürlükler vb. konularda bir karar alınacağı zaman, öncelikle sivil toplum örgütleri hemen seslerini yükseltirler ve hükümet edenler de çıkıp “sen sus, işine bak, kuş sevenler derneği, bu işe karışamaz!” gibi bir söz söyleyemez, ancak saygı duyar ve uygulamak için yol yöntem arar.

Demokrasi “azınlığın çoğunluğa iktidarıdır!” ve alınmış oylar, hükümet etmeye yetmez. Demokrasinin, demokratik, lâik hukuk devletlerinde işleyişini, bu köşe de irdelemeyi sürdüreceğiz…

ayral@ayral.com

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under HABERLER, TANITIMLAR & DUYURULAR, YAZILAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s