“TEBRİKLER KIZINIZ HAMİLE !” YA DA VATANDAŞLIK NUMARASI

 

Türkiye’deki “vatandaşlık numarası” uygulaması ile, hemen hemen herkesin bilgilerinize ulaşabilme kabileyetinin yarattığı rahatlığı(!) hemen hemen herkes konuşuyor ve bir sms mesajı ile bankalardan kredi bile alınabiliyor.

Devletin her kadamesi sizin hayatınızı anında izleyebiliyor, maliye bakanlığı, defterdarlıklar banka hesaplarınızı anında görebiliyor…

 

Dünya’nın en teknolojik ordularından birisine sahip olduğu bilinen Fransa’da herkesin bir vatandaşlık numarası olmasına karşın devlet kurumlarının, kişilerin tüm bilgilerine ortaklaşa neden ulaşamadıklarını merak ettim. Acaba bu bir tekno-gerilik miydi? Bu olanaksızdı, çünkü en ileri bilgi işlem sistemlerini ordularına uyarlamışlardı. Peki ne olabilirdi?

 

Sordum soruşturdum !

 

Devletin ailelere yardım eden kurumu ve işsizlik sigortasında (CAF) kişisel bilgilerinizi sağlık sigortası kurumu bilmiyor, aynı durum tersi için de geçerli. Mahkemeler, polis vs sizin bu bilgilerinize kesinlikle ulaşamıyor. Polis vb yerlerde gelirinizi belgelemeniz için yalnızca yıllık vergi beyannamenizi gösterebiliyorsunuz, bankanızdan alacağınız hesap hareketlerini kimse kabul etmiyor ve sizin özel yaşamınızı kontrol etmiş olmak istemiyorlar. Ama vergi beyannameniz yoksa hiç bir işlem yaptıramayabiliyorusunuz, burada sağlık sigortası hariç, orada hiç sorgu sual yok…

 

Öte yandan, Fransa’da fotograf çeken hız kontrolü yapan radarların çekmiş olduğu fotograflar yalnızca mahkemede, sanığın kendisine gösterilebiliniyor. Başka hiçbir yere ya da kimseye gösterilmesi mümkün değil.

 

Çünkü Fransa’da insan hakları diye bir kavram olduğu gibi, insanların özel yaşamlarının gizliliği esas kabul ediliyor ve bunu hiç bir devlet kurumu ihlal etmeyi aklından bile geçirmiyor.

 

Bizde ise durum ap açık: “Tebrikler kızınız hamile !”

 

 

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under HABERLER, TANITIMLAR & DUYURULAR, YAZILAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s