Slinkachu: Küçük İnsanlara Büyük Dünyalar

 

 

ROXANE AYRAL

Insanoğlu gündelik hayatında çevresine bir göz attığında kendini büyük ve güçlü hisseder. Fareyi süpürgeyle kovalar, sokak köpeğini sopayla, sivrisineği gazeteyle. Bu konuyu bir daha düşünmek gerekir… Yok siz zahmet etmeyim, Londra’da yaşayan, Slinkachu isimli sokak sanatçısı bizim için gözden geçirmiş konuyu ve gümüş tepside önümüze sunuyor.

Ufacık sokak projesinin adı “küçük insanlar”. Sanatçının kendi tabiriyle 2006’dan beri küçük insanlarını sokaklara emanet ediyor ve terkedip gidiyor. Sokak sanatının “büyüklük” merakına, Shepard Fairey veya Bansky gibi isimlerin dev propagandalarının tersine pekte göze çarpmayan, şehirde gizli saklı yaşayan bir sanat sergiliyor.

Nasıl yapıyor sorusuna gelelim. Başlarda plastik model trenler, 60’ların küçük hayvanat bahçesi figürinlerini biriktiren Slinkachu küçük insan figürinleri ile tanışmasıyla onlara şehrin ortasında bir dünya yaratıyor ve enstalasyonlarının yakın çekimle fotograflarını çekiyor. Bu çekim tekniği işin küçüklüğünü unutturuyor ve bizi sahnenin içine çekmeyi başarıyor.

Bu kareler genelikle sanatçının pek sevdiği melankolik, yalnız ve kayıp insanların hikayelerini büyük şehir yaşantısına yakından bakarak ortaya çıkartıyor. Acaba düşündüğümüz kadar büyükmüyüz yoksa sadece kendimizin yarattığı ortamın içinde mi büyük görünüyoruz diye bir sorgulamaya yer bırakıyor. Aceleden birbirimizi bile görmemeyi başardığımız bir dönemde hiç varlığından haberdar olmadan yanında rahatlıkla geçebileceğimiz işler aslında ne kadar büyük bir konuyu ele alıyor.

http://little-people.blogspot.com’dan takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under HABERLER, Roxane Ayral'ın yazıları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s