GABON

FOTOGRAFLAR: © C. Ayral/ Yurt Gazetesi

 Gabon bebek

Başbakan’ın yeni ziyaret ettiği Batı Afika ülkesi Gabon’a yıllar önce gitmiştim. O zaman devlet başkanı Ömer El Hacı Bongo’ydu.

 

Bongo başlı başına bir diktatördü olmasına, ama kendi ülkesi dışında pek öyle ciddiye alınmıyordu. Parasız kaldığı zaman, devrin Libya lideri Kaddafi’ye gitmiş ve ondan para isteyince, önce Müslüman olup sünnet olmasını ve ardından hacca gitmesini öneren Kaddafi’nin tüm isteklerine boyun eğmişti.

Gabon piroglar

Bongo’nun ilk eşi (Patience Dabany) başkent Libreville sarayından kaçıp, ABD’ye yerleşmiş ve ünlü bir şarkıcı olmuştu. Bongo karısını gıyabında boşamak zorunda kalmıştı.

Patience Dabany

Denizden çıkan doğal gaz ve petrol zengini ülke uzun yıllar Fransız sömürgesi olarak yaşamış, 1960 yılında özgürlüğüne kavuşmuştu, ancak bu özgürlüğü elbette sorgulamak gerekir, çünkü ülkenin her yanından Fransız egemenliği bir türlü fışkırıyor. Telefon sisteminden, elektrik sistemine kadar her türlü altyapı sisteminin Fransızlar tarafından işletildiği ülkede, eski sömürgeci patronun ağırlığı halen hissediliyor. Ancak Ömer El Hacı Bongo’nun ölümünün ardından, şaibeli bir seçim ile devlet başkanlığına gelen oğlu Ali Bongo Fransa ile olan ilişkilerini zayıflatıp, yüzünü daha çok ABD’ye çevirdi. Ölünceye kadar devlet başkanı kalmasını sağlayacak olan yasayı da çıkartıp, diktatörlüğünü ilan eden Ali Bongo, ülkesindeki petrolün kontrolünü daha çok ABD’li şirketlere vermeye başladı.

Gabon kadın

Libreville’i ziyaret ettiğim yıllarda, devlet başkanı olan Ömer El Hacı Bongo, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın başındaydı, kısacık boylu ve ülkenin asıl halkı olan Pigmelerden seçilmiş başbakan ise Mason locasının büyük sekreteri görevindeydi. O zamanlar henüz masonluktan istifa etmemiştim ve üstelik “Büyük Üstat”ın devlet başkanı olduğunu da bilmiyordum, elimdeki notta bir ad vardı ve o büyük üstadın adıydı. Kaldığım otelin danışmasına bu ismin telefonunu bulup aramalarını istediğimde hayli ilginç bir durumla karşılaşmıştım, çünkü arattırmak istediğim kişi devlet başkanıydı ve ben israrla danışmadaki genç adama “arayın, çünkü o benim kardeşim” deyip duruyordum.

Gabon kuaför erkek

Gabon’un başkentindeki ikinci günümüzde büyük sekreter otele gelerek bizi kabul etmişti, resmi aracı ve korumaları, motorsikletli eskortları ile gelen büyük sekreterin bu nezaketini unutmam olası değil. O günlerde Gabon Mason locaları Intercontinental Oteli’nin bir bölümünde çalışıyorlardı, ancak yanımda takım elbisem ve kravatım olmadığı için toplantılara katılamamıştım, fakat “bir kardeş gibi” ağırlanmıştım.

Gabon kuaför

Daha sonra merak edip okuduğum metinlerde, Gabon’u yöneten dostlarımın öykülerini anlayınca, pek de öyle sevgi duyduğumu söyleyemem, çünkü Gabon halkı gerçekten ciddi bir yoksulluğun pençesinde ve durumlarında hiç bir düzelme görülmediği gibi, görüleceği de yok. Oysa devlet başkanının ve ona yakın olanların özellikle Avrupa’daki mal varlıkları günden güne artıyor.

 

T.C. Başbakanının Gabon’a ilgisini pek anlayabilmiş değilim, çünkü Gabon öyle sanıldığı gibi Müslümanlığın yoğun olduğu bir ülke değil, öte yandan tam anlamıyla bir diktatör tarafından yönetiliyor ve bizim dış politikamızdaki “diktatörlere hayır” anlayışımıza ters düşüyor. Bilindiği gibi Türkiye, Suriye’deki diktatörlüğe karşı çıkıyor ama içerde totaliter olmakta bir sakınca görmüyor. Anlaşılan başbakanın bu ziyareti de “sakıncasız düşünceler” dizisinin bir sonucu.

Gabon erkekler

Son yıllarda, Avrupa’daki ekonomik gerileme ve yanlış uygulanan dış politika ile pazar kaybeden Türkiye’nin yeni pazarlar arayışında olduğunu anlamamak olanaksız. Ancak Suriye’de Esat ile kolkola girip, pek çok yatırımı teşvik etmiş olan başbakanın, ne gün, kime kızıp savaş noktasına geleceği hiç belli olmadığı için, işadamlarının bu seyahatlere güveni ne kadardır, o da belli değil…

 

Gabon’da antilop eti yeniliyor, halkın en geçerli gıdası kurutulmuş ve tuzlanmış balık ile manyok denilen kök bitki. Ülkedeki küçük ticaret, büyük ölçüde Lübnanlıların elinde. Son yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti’nin ciddi ticari hamleleri ile, hemen hemen tüm Afrika’da olduğu gibi, Gabon’da da Çin’in etkisi artmaya başlamış.

Gabon yerleşim

Gabon, yoğunlukla denizci-balıkçı bir ülke, ancak bu balıkçılık kıyı balıkçılığı düzeyinde ve “pirog” denilen, ağaç gövdesinden oyulmuş kayıklar ile yapılıyor.

 

Büyük bölümünü yağmur ormanlarının oluşturduğu, ekvator çizgisindeki ülkenin en önde gelen el sanatı ise ağaçlardan üretilen maskeler.

 

Gabon’a gittiğimde benim en çok ilgimi çeken şey “kuaförler” olmuştu. Derme çatma barakalardaki bu kuaförlerde erkekler için ayrı kadınlar için ayrı saç modelleri kapılarda sergileniyordu. Özellikle kadınların kuaför lışkanlıkları çok genç yaşta başlıyor ve incecik örgüler ile besenmiş saçlarını uzun süre koruyorlar. Daha sonra Batı Afrika’da yaptığım gezilerde bu alışkanlığın tüm bölgede olduğunu gördüm.

 

Doğum oranının yüksek, çocuk ölümlerinin de buna bağlı olarak yüksek olduğu Batı Afrikalı kadınlar çocuklarını bir atkı ile belerine bağlayarak taşıyorlar.

 

Şehir alt yapısının tam olarak tamamlanmadığı anlaşılan Gabon’un başkenti Libreville’de zenginlerin ve yabancıların (yoğunlukla da Fransızların) oturduğu bölgeler oransal olarak daha düzgün ve gelişmiş ancak halkın oturduğu yerlerde kanalizasyonlar şehrin ortasından ve açıktan akıyor. Herşeye karşın Gabon Batı Afrika ülkeleri arasında sağlık hizmetleri en ileri olan ülke, bu gelişmede Albert Schweitzer’in (1875-1965 Alman-Fransız din bilgini, filozof, fizikçi ve sağlık misyoneri)) orada kurduğu hastahanenin büyük önemi olduğu da aşikâr.

 

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Fotograflar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s