Artık gizli saklı yok, artık sokak sanatı var!

banksy-710870

Toplum içinde gerek kaosu engellemek için, gerek bir takım insanların kahramanlığını korumak için, uzun çok uzun zamandır bazı şeyler halı altna süpürülür. Herkes herşeyi bilir, hiç kimse hiç birşeyi konuşmaz. Sanat ise herzaman toplumun üçüncü gözü rolünü üstlenmiştir. Onu derinlemesine inceleyip yaşarken, yüzeysel farkındalıklarımızın da derinlerine iner. Perdeyi aniden açıverir ve oyuncuların hazırlıksız, en doğal halleriyle yakalanmasını sağlar. Bazı sanatçılar iç dünyalarını yansıtır, bulunduğu zamanda yaşamanın nasıl bir his olduğunu aktarır, bazısı ise daha objektif davranır, olayları olduğu gibi yorumlar. Çıkış noktası ne olursa olsun daima sanat zamanı hakkında öyle yada böyle bir ip ucu verir.

Bizim yaşadığımız dönem ise, herşeyin açığa çıktığı, herkesin herşeyi konuşma yetkisine sahip olduğu bir dönem. Internet ve en başta sosyal paylaşım siteleri ile bilginin aldığı hızı artık tartışmıyoruz. Gözümüz bağlı, nereye ve neden gittiğimizi bilmeden ilerlediğimiz günler geride kalıyor yavaş yavaş. Ilk uyanma sinyallerinden biri olan Zeitgeist hareketi, dışarıya ve kendimize yeni açılardan bakmamızı sağladı. Günümüzün gözlemcilerine de yeni malzeme çıktı. Uyanmanın keyfini çıkaran sanatçıların söyleyecek bir çift lafı var.

Street-Art-by-KIQEN-at-DESORDES-CREATIVAS-2012-1

Sanatın en hızlı ve sansürsüz yayıldığı hali sokak sanatıdır diye düşünüyorum. Hiçbir filtre mekanizmasından geçmeden, üretenin salt iradesi ile ortaya çıkan bir iş gerçeklerden başka ne anlatabilir? Mutlak doğru olarak kabul edilmesi gibi bir şart olmasada, o an sokakta ne dönüyorsa, ne konuşuluyorsa, olduğu gibi bu sanata yansıyor ve bir anda dev boyutlarda karşımıza gerçeklerin bir yorumunu koyu veriyor. Gerisini her birimizin algı ve iradesine bırakıyor.

Roxane Ayral

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under HABERLER, Roxane Ayral'ın yazıları, TANITIMLAR & DUYURULAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s