Sanata sahip çıkan şehir: Vitry

Scan0009 

C215

Vitry-Sur-Seine, bu şehrin ismini büyük ihtimalle daha önce duymamışsınızdır. Paris’in yakın çevresinde bulunuyor. Açıkçası bir gün oraya işim düşeceğini bende tahmin etmezdim. Hayat süprizlerle doluymuş! C215 isimli sokak sanatçısıyla buluşmaya gittiğim Vitry’de kar soğunda hızlı adımlarla ilerlemeye çabalarken gözümü bu şehrin duvarlarından alamadım. Her yer dünyaca ünlü, sadece internetten takip etmeye alıştığım sanatçılar tarafından kaplanmıştı. Dev bina cephlerinden posta kutularına kadar sanata boğulmuş. Soğuğu unutturacak kadar etkileyici eserleri izleye izleye C215’in atölyesine vardığımda, heyecanla bunun nasıl olduğunu sordum. Şaşkınlığımın nedeni, koskoca Paris dururken bu sanatçıların hiç bilinmeyen Vitry’i seçmiş olmalarıydı ve dünyanın dört bir yanından buraya gelip yaptıkları bu dev eserlerin seneler içinde bozulmadan duruyor olmasıydı.

Roa

Soruyu doğru insana sormuştum. C215, aslen Paris’te yaşayıp çalışan bir sanatçıyken, ayrıldığı karısının ve küçük kızı Nina’nın bu şehire taşınmış olmasıyla başlamış herşey. Çok düşkün olduğu kızını pek sık göremeyen sanatçı kızının peşinden Vitry’e taşınıp evinin çevresini onun portreleriyle kaplamaya başlamış. Büyük bir hevesle Vity duvarlarını doldurduğu dönemde, şehrin Belediye’si tarafından bir görüşme talebi geldiğinde, sanatının yasaya karşı olduğunu bildiği için tedirgin olan C215 buluşmaya gittiğinde şaşırtıcı bir tepkiyle karşılaşmış. Durumdan çok memnun olan Belediye başkanı sanatçıya tebrik ve teşekkürlerini sunmuş. Her iki tarafın bu durumdan mutlu olmasını fırsat bilen C215, şehri daha fazla renklendirmek için izinleri almayı başarıp, dünyaca ünlü sanatçı dostlarına haberi yaymış. Burada yakalanma korkusu olmadan çalışabilecek ve eserlerinin uzun seneler duvarlarda kaldığından emin olabilecekler.

Kendinden daha fazla bahsettirmeyi hakkeden Virty’de sanatçılar duvarları boyadıkları kadar, temizliğini de üstleniyorlar. Kendilerine dostça yaklaşan Belediye’ye karşılık vermek adına, sorumluluk sahibi olduklarını göstermeye karar vererek, sanatçılar “Tag” dediğimiz, sadece imza atma anlamına gelen graffitileri temizleyip büyük eserler gerçekleştirmeye teşvik ediyor ve oluyor tüm sanatçılar burada. Zamanla bu sistem oturmuş ve sokak sanatçıları korunmaya değer işlere yönelmişler. Sonuç ise, açık havada bir müzeyi arattırmayacak kadar kaliteli eserlerin bir araya geldiği bir Vitry ve yakalanmaktan korkmadan sanatlarını hayata geçiremenin keyfini çıkaran sanatçılar.

Şehrin sanat hikayesini dinledikten sonra aklıma bir soru daha takılmıştı (aslında zaten uzun zamandır düşündüğüm bir konuydu). Vitry’e bile giden bu sanatçılar neden halen kozmopolit ve dev bir şehir olan Istanbul’un yolunu keşvedemişlerdi. C215’in cevabı hazırdı tabiikide. Kendi aralarında haberlerin çok hızlı yayıldığını açıkladı öncelikle sanatçı. Sorumun cevabı ise Türkiye de polis tarafından anlamsızca hırpalanan sanatçılar ve kısa zamanda yok edilen eserlerdi.

Roxane Ayral

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under HABERLER, Roxane Ayral'ın yazıları, TANITIMLAR & DUYURULAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s