Savaşma Üret Benimle

 

francois-robert-bone-art_7

1970’lerin sonlarında Amerika’da ortaya çıkan Hip-Hop kültürünün bir parçası olan “battle”lar (çatışmalar) rapçilerin ve dansçıların birbirleriyle sanatlarını kullanarak yüzleşmeleri anlamına geliyor. Bu çatışmalar, zaten özlerinde isyankar olan gençliğin yumrukları yerine ürettikleri sanatlarıyla yüzleşmeleri için başlatılmış. Güç çatışmalarını sanat karşılaşmalarına çevirmeyi başarmış bir kültür hip-hop. Fakat maalesef bu durum her külütrün ve inancın ulaşabildiği bir nokta değil.

Savaş, sorduğunuzda kimsenin sevmediği, istemediği, fakat gerçeğe bakıldığında halen sevenlerin olduğunun ortaya çıktığı bir gerçek ne yazık ki. Dansçıların ve şarkıcıların dışında. diğer sanatçıların da bu konuda söyleyecek iki çift lafı var…

pink_tank

İsviçre doğumlu fotografçı François Robert’in “Şiddeti durdur” isimli serisini, insan kemiklerinden oluşturduğu silah ve diğer savaşı hatırlatan sembollerinin fotograflarını çekerek gerçekleştirmiş. Siyah fon üzerinde çektiği kareler son derece etkileyici bir sonuç çıkartıyor. Savaş ve şiddetin her birimizde yaratabileceği üzücü etkiyi, lafı dolandırmadan, bu durumlarda ortada tek kalanın insan kemikleri olduğunu anlatarak sunmuş.

Les_Twins_jump

Marianne Jorgensen, 2. Dünya harbinde kullanılmış bir tankı en iyi bildiği şekilde, örgüden hazırladığı pembe bir kılıfla giydirmiş. “Pink Tank” (pembe tank) isimli eseri danimarkalıların Irak savaşına katılımlarına bir protesto olarak gerçekleştirilmiş. Pembe giysi, birçok avrupalı ve amerikalının ördüğü 15×15 cm’lik karelerin birleşmesinden oluşuyor. İnsanların üzerine sürülerek korku yaratan tank, pembeler içinde tüm gücünü yitiriyor.

Roxane Ayral

War-Bone-sculpture-Francois-Robert

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under HABERLER, Roxane Ayral'ın yazıları, TANITIMLAR & DUYURULAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s