BARBAROSSA, AMORE MİO !

Scan0004

BARBAROSSA, AMORE MİO ! [*]

Halil Bezmen’i uzun yıllardır tanırım, son sekiz yıldır daha yakından tanıma olanağım oldu. Bu son sekiz yıl, aslında onun yazarlığının başladığı yıllara da denk düşer.

Halil heyecan verici bir adamdır !

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Onun, Türkiye’de düzenlenen ilk sanat bianalinin babası olduğunu bugün kaç kişi anımsıyor bilmiyorum, ama ben, hem İstanbul’dakine, hem de Ankara’dakine gitmiştim ve bir iş adamının sanatla olan bu içli dışlı, heyecan verici beraberliğinden nasıl bir haz ve onur duyduğuna birebir tanık olmuştum. Kitaplığımda İstanbul Bienalinin kataloğu duruyor.

 

Halil Bezmen, Türkiye’nin en önemli sanayiicilerinden birisidir. Onun hakkında çok şey söylenip yazılmış olduğu gibi, kendisi de hem otobiyografisinde, hem de yazdığı romanlarının bazılarında, olmuş olanları ayrıntıları ile anlatmıştır. Onunla yapmış olduğum yazılı ve görsel söyleşilerde de, geçmişi ile ilgili pek çok anısını paylaşmıştı, hem benimle, hem de toplumla.

 

İnsanların zayıf zamanlarında, onları yok etmek için üzerine üşüşenlere karşı nasıl direnmesi gerektiğinin canlı bir MINOLTA DIGITAL CAMERAbelgesi olarak gördüğüm Halil Bezmen’in, yaklaşık sekiz yıl önce başlayan yazarlık serüvenini ilgiyle izliyorum.

 

“Neden Halil Bezmen?” adlı otobiyografisini yer yer eleştirdiğimi anımsıyorum. “Sıfır Vakfı” ve “Memo’nun Olağanüstü Maceraları” hoş romanlardır.

 

Memo’da Halil Bezmen’in yaşamından ağır parçalar bulabilirsiniz, eğer onu yakından tanımak istiyorsanız, önce otobiyografisini, sonra da ona karşı yazılmış karalamaları okuyup, sonra bu romana başlarsanız, o zaman heyecan duyacaksınız.

 

“Vahşi Aşk Öyküleri” adını taşıyan üçleme beni çok ilgilendirmemişti. Bir tek öyküde, Halil’in yaratıcı – sadist bir düşünce biçimi olduğunu düşünmeme neden olmuştu ve bu halini de çok okumuş bir yazarın, algılaması diye düşünmüştüm, çünkü Halil Bezmen’in o kadar hain olabileceğini hiç tahmin edemem, yazar olarak bile…

 

“Kendime İtiraflarım” benim açımdan Halil Bezmen’in ilk baş eseridir. Bir felsefe kitabı inceliğinde, bunca yaşanmışlığın damıtıldığı böyle eserler pek fazla çıkmıyor günümüzde. Bu kitap, her okura önereceğim, önemli saydığım baş eserler arasındadır.

 

“Estergon Kalesi” kitabı elime ulaşmadı (yurt dışında yaşıyorum ya…) o nedenle kitabı bilmiyorum, okuyamadım.

 

“Hayatını Boynunda Taşıyan Adam”, tipik bir Halil Bezmen romanı olarak çıkıyor karşımıza, yazarın tutarlılığını bize göstermesi açısından önemli bence. Diğer romanlarını severek okuduysanız eğer, bu kitabı da seveceksiniz demektir.

 

Halil Bezmen’in ikinci baş yapıtı “BARBAROS SEVGİLİM” kitabıdır.

 

Çok ciddi ve zor bir çalışmanın ürünü olduğu ortada olan bu tarihi roman, bize pek çok şeyi yeniden anımsamamızı sağlıyor, unuttuklarımı öğretiyor, şaşkınlıklarımızda bize yol gösteriyor.

 

Bugün “tarih cahili” politikacılarımızın hepsinin dikkatlice okuması gerektiğine inandığım bu kitapta, artık yabancı MINOLTA DIGITAL CAMERAbasının bile (TIME dergisi) ilgi alanına giren “Muhteşem Süleyman televizyon dizisi” hakkında başbakanın yanlış bildiklerini belgelerine dayanarak anlatan Halil Bezmen, bilmeden ve muhtemelen istemeden bu tartışmaya çok önceden katılmış görülüyor.

 

Yine siyasetçiler açısından çok önemli olduğunu düşündüğüm “savaşmak ve savaşmamak” üzerine çok önemli ve değerli tartışmaların yer aldığı “Barbaros Sevgilim”, aşıkların birbirine kuşku dolu bakışlarla sordukları “aşk nedir?” sorusunun da yanıtı veren bir kitap.

 

Bu yazıyı yazmaya oturmadan önce, kitabı okurken altını çizdiğim bölümlerden alıntılar yaparak anlatmayı düşünmüştüm, ancak sonra, okurun tadını kaçırmamak için bundan vazgeçtim. Çünkü Barbaros Hayrettin Paşa’nın haritacısı Ali’nin notlarına dayanarak yazılmış olan bu kitabın dil akıcılığını, heyecan noktalarını ve başarılı “roman” kimliğini aradan vereceğim notlarla bozmak istemedim.

 

Eğer hergün gazeteleri önünüze açtığınızda okuduğunuz savaş haberlerini, ölümleeri, kıyımları ve Türkiye’nin neden Suriye’ye saldırmak derdinde olduğunu anlamak istiyorsanız, o zaman bu kitabı okuyun.

 

Eğer milyonlarca dolarla oynayan, dev bir iş adamının, neden sanata ilgi gösterip, yalnızca kolleksiyonculukla yetinmediğini ve bienaller düzenlemeye kalkıştığını merak ederseniz, ya da sanatın, bir ulusun yaşamında önemi var mıdır? Diye soruyorsanız eğer, o zaman da bu kitabı okuyun. İnanın heyecan duyacaksınız, iki ülkenin bir sanatçı için kapışmış olduğunu ve binlerce ölüye mal olan savaşları okuduğunuzda mesele aklınızda berraklaşacak.

 

Türkiye’nin bugün hızla sürüklenmekte olduğu çıkmaz sokağa doğru gidişinin tarihsel nedenlerini merak ediyorsanız, onun da yanıtını bu kitapta bulacağınızdan emin olun.

Ekran Alıntısı

Kadınların gizemli düşünce dünyalarını “erkekerkil” bir bakışla değerlendirmek isterseniz, o da Barbaros Sevgilim’de var. Hatta bu “kadın düşüncelerini” okuduğunuz zaman, eğer kadın bir okursanız, bunların gerçekten “erkekerkil” dünya düzenindeki erkeklerin yorumları mı, yoksa gerçek kadın düşünceleri mi olduğunu bana da söylerseniz sevineceğim. Ben bu konuda yazarın tarafsız kaldığı düşüncesindeyim, ama emin değilim, çünkü roman erkeklerin tek hakim oldukları bir dönemin romanı.

 

Bence Halil Bezmen bu kitabı ile, bize tarihimizle yeniden yüzleşebilmemiz için cesaret veriyor.

 

Öte yandan kitabın bir diğer önemli yanı da, bugün ister istemez tarih yazmakta olanların, nelere dikkat etmeleri gerektiğini, çok özenli bir biçimde ve altını kalın çizgiler ile çizerek anlatıyor.

 

Bugün 70’li yaşlarında olan yazar, Avrupa’nın en iyi okullarında okumuş, pek çok dili ana dili seviyesinde okuyup konuşabilen, hatırı sayılır bir kitaplığın sahibi. Zenginliğin en üst noktalarını tatmış ve yaşamış, ülkesinden kaçmak zorunda kalmış, hapis yatmış, ülkesine elleri kelepçeli olarak dönmüş, yargılanmış ve aklanmış… Yani pek çoğumuzun “benim başıma gelmez” dediği pek çok olay Halil Bezmen’in başına gelmiş. Ancak o, bu başına gelenlerle ne övünmüş, ne de yerinmiş ve kendine açımayı seçmiş. O bütün bu yaşamış olduklarını ince bir imbikten süzmeyi ve yaşam felsefesini oluşturmayı başarmış bir yazar.

 

Bakalım, “Barbaros Sevgilim” romanından sonra bizi ne bekliyor?

 

 

 

 

 

 

 


[*] Barbaros Sevgilim

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Fotograflar, HABERLER, YAZILAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s