ANLATIN DEDİ, ANLATTIM !

BUGÜN 19 NİSAN 2013 CUMA

YURT GAZETESİ’NDE YAYIMLANAN YAZIM, SAAT 12.00 DE YURT GAZETESİ WEB SİTESİNDE YAYIMLANDI. DAHA SONRA KALDIRILDI. NEDENİNİ SORDUĞUMDA GENEL YAYIN YÖNETMENİNİN BÖYLE İSTEDİĞİ SÖYLENDİ…

KALDIRILAN YAZIM AŞAĞIDADIR…

——————————————————-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bakanlığının sorumluluk alanındaki tüm iletişim kurumlarının genel müdürlerini yanına alıp Paris’e, üçüncü medya buluşmaları toplantısına geldi. Ben de davet üzerine kalkıp gittim.

Aslında toplantı gazetecileri ilgilendirmiyordu, daha çok yerel gazete patronlarının toplantısıydı.

Avrupa’da yerel olarak haftalık, aylık yada altı aylık yayın yapan ve pek çok reklâm toplayabilen bu yayın organlarının temel derdi, Basın İlan Kurumu’nun yurt dışı ilanlarından pay kapmak ve Anadolu Ajansı’ndan bedava haber akışını elde etmekti. Konuşmaların temeli ve özeti bundan ibaret.

Anadolu Ajansı genel müdürü açık açık yapmakta oldukları işin ticari bir iş olduğunu ve parasız haber bülteni vermeyeceklerini söyledi ki, haklıydı. Ancak her biri gazetecilik meseleğinden çok uzak olan bu yayınların kendilerini toparlamaları ve bu işi öğrenmeleri için eğitim verebileceklerini de söyledi. Bu bile bence yeterinden fazla bir destektir.

Basın İlan Kurumu genel müdürü ise, Anadolu yerel basınına verilen olanakların yurt dışı için de düşünülebileceğini söyleyerek açık kapı bıraktı. Çünkü asıl amaç bu yayın organlarını kullanarak yurt dışında da “yandaş” bir medya oluşturmaktan başka birşey değil. Benim anlayabildiğim kadarıyla da yurt dışında yayın yapan bu minik, reklam gazetelerinin pek çoğu, payı aldıkları zaman ne yayın yaptıklarına pek de önem vermeyecekler ve istenileni yayımlamayı kolaylıkla kabul edecekler, çünkü siyasal bir görüşü ortaya koyan ya da belli siyasal amaçlarla yayın yapan bir organa raslamadım ben aralarında. Zaten Star ve Zaman gazetelerinden başka da Avrupa’da günlük yayın yapan başka yayın organı da yoktu toplantıda.

Bunun dışında, Türkiye’deki hükümetin gazetecilere ne kadar önem verdiğini ve “hangi görüşte olursa olsun” gazetecilerin ne kadar önemli olduğunu bizzat Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ağzından duydum. Tam “bu adam acaba başka galakside mi yaşıyor da böyle konuşuyor” diye içimden geçiriyordum ki, yine Bülent Arınç bu sefer, Türkiye’nin uyguladığı pasaport harçlarının çok yüksek olduğunu ve dövizli askerlik için istedikleri 10 bin Euro’nun da ödenemez olduğunu yeni anladıklarını, bunu Avrupa’daki Türklerden gelen tepkilerle öğrendiklerini ve Bakanlar Kurulu üyelerinin de “yaaa, demek öyle, o zaman düşürelim” noktasına geldiklerini ve bu konuyu halledeceklerini söyleyerek hükümetlerinin aslında başka bir galakside olduğunun altını çizdi.

Başbakan RTE’ın Cumhuriyet Hükümeti, Tükiye’nin uluslarası kredi derecelendirme kuruluşlarında notunun artmasının ve milli gelirin istatistiklere göre yükseliyor oluşunun, bir kalkınma ve huzur ölçütü olduğunu sanıyor ve bu sanıyı da çevresine başarı ile yayıyor, ancak işçinin, memurun, emeklinin günden güne fakirleştiğinin, yurt dışında yaşayan Türklerin Avrupadaki ekonomik daralmadan en çok huzursuz olanlar olduklarının farkına varmıyor, onlar sanıyorlar ki, milli gelirin kişi başına düşen miktarı ile, herkesin cebine giren aynı paradır. Ama işte bu toplantıda Bülent Arınç duvara tosladıklarını anlattı.

Bülent Arınç toplantıda, yurt dışında yaşayan ve çalışan gazetecilerin ne kadar önemli olduğunu anlatırken, bizim Türkiye için çalışmamız gerektiğini ve ülkemizi anlatmamız gerektiğini söyledi. Üstelik “hangi görüşte olursak olalım” bunu yapmamız gerektiğinin altını çizdi.

Fazıl Say’ın aldığı on aylık hapis cezasının ardından, bugün Fransa’daki, Fransız gazeteci ve sanatçı dostlarımdan telefonlar geldi ve benden, Türkiye’nin ne yapmak istediğini anlatmamı istediler.

Eeee, sayın Bülent Arınç “anlatın” demişti, ben de söz dinledim ve anlattım: “Türkiye barış çağrıları arasında kavgaya sürüklenen, sanat ve sanatçıya saygısız bir araba beceriksizin yönetimde olduğu, ileri demokrasi ile faşizmi birbirine karıştıran, ekonomi bilgisi olmayan insanların yönetiminde ve nereye gittiği meçhul bir ülkedir!”

Reklamlar

1 Yorum

Filed under HABERLER, YAZILAR

One response to “ANLATIN DEDİ, ANLATTIM !

  1. Sayın Ayral, aynen katılıyor ve baş köşeme alıyorum:
    “Türkiye barış çağrıları arasında kavgaya sürüklenen, sanat ve sanatçıya saygısız bir araba beceriksizin yönetimde olduğu, ileri demokrasi ile faşizmi birbirine karıştıran, ekonomi bilgisi olmayan insanların yönetiminde ve nereye gittiği meçhul bir ülkedir!” C.A.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s