UYGARLIK ÖLÇÜTÜ

Uzun zamandır, RTE’ın “tek adamlaşması” ile başlayan süreçte, cemaatin bunu kaldıramayacağını ve partinin bölüneceğini yazıp duruyordum.

 

Bülent Arınç’ın “Gezi Olayları” sırasındaki çıkışları ile başlayan ve RTE ile arasının “limonileşmesine” neden olan açıklamalardan sonra da, cemaat – AKP tepişmesinin artık çok yakın olduğundan söz ediyordum.

 

Dersaneler üzerinden başlayan itişmeler sonunda, bu işin iyiden iyiye patlak verdiğini ve AKP-cemaat ilişkisinin koptuğunu da yazdım.

 

AKP’nin parti ilkeleri arasında yer alan 3 dönem şartının sıkıntılar yaratacağını ve eski Adalet Partililierin, Özal’cıların partiden koparak yeni bir merkez sağ parti kurma ihtimallerini de söylemiştim.

 

Bütün bunlardan söz ederken, elbette siyasetin tüm çirkinliklerinin yanı sıra, belli bir uygarlık ölçütü içinde yapılması gerektiği görüşünden yola çıkıyordum. Yani ittifaklar bozulabilir ve yeni oluşumlara neden olabilir mantığıydı bu.

 

Ancaaaak!

 

Bugün RTE’ın Konya konuşmasını dinleyince işin uygarlık ölçütü falan kalmadığını ve  cemaat – AKP arasındaki çekişmenin çoktan bir savaşa dönüştüğünü görüyorum. Kısacası bunların ne olduğu, nerden geldikleri ve uygarlık sınırları iyice çıktı ortaya.

 

AKP – cemaat koalisyonunda, AKP iktidarı eline alırken, askeri bitirmiş ve polis ile adliyeyi cemaatin kontrolüne bırakmıştı, askeri bitirme, gazetecileri sindirme, aydınları susturma sözünü alarak emanet ettiği adliyenin bir gün bumerang etkisi gösterceğini ve kendisini vuracağını hiç düşünmüş müydü acaba?

 

Siz bir polis teşkilatı düşünün ki, bağlı olduğu bakanın oğlunu, bakana haber vermeden yıllardır izliyor ve bakanın ruhu bile duymuyor… Bu örnek AKP’nin bulaştığı tüm yolsuzlukların cemaat tarafından fişlenmiş olduğuna bir göndermedir bana kalırsa.

 

Türkiye’de, ABD’nin dayattığı Büyük Ortadoğu Projesi kapsamındaki “ılımlı islam” artık bitmiştir, bunun bittiğinin işaretini ve ABD’nin “ılımlı islam” olamayacağını anladığını gösteren tutuklamaların “Pensilvanya” kaynaklı olması manidardır, çünkü ABD kendi topraklarında barındırdığı cemaat lideri ile herhalde bir türlü istişarelerde bulunmuştur. Bulunmuyorsa yanlış yapıyor demektir !

 

Türkiye’de CHP ve Gezi Ruhu, şimdi bu kargaşada “taraf” olmadan seyirci kalmalı ve olayların ilk yerel seçimlerde oylara olumlu yansıması için çaba harcamalıdır. Yoksa gelen gideni aratır…

 

Benim dinleyebildiğim, izleyebildiğim kadarı ile ne Bülent Arınç’tan ne de Cumhurbaşkanından bir ses çıkmamış olması çok ilginçtir.

 

Oğulları soruşturma kapsamnda olan üç bakanın istifa etmemiş olmaları da hayli ilginç tabii, savcının onlar hakkında “dokunulmazlıklarının kaldırılması” yönünde fezleke hazırlamış olması da bir başka gelişme..

 

Şimdi RTE acaba bu bakanları için de yeni bir yasa çıkartacak mı? Çıkartmaya kalkışırsa eğer, meclisteki çoğunluğunu bulabilecek mi? Yoksa yarından itibaren AKP içinde bir istifa furyası mı başlayacak?

 

İzleyelim görelim…

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under YAZILAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s