OKUL KAPANDI

1471743_556154824452989_965242645_n

 

Gazetecilikteki en önemli işlerin başında “polis – adliye muhabirliği” gelir, habercilik ve haber peşinde koşma yeteneğinin geliştiği okul, adliye sarayı ve polis merkezleridir. Gazeteciliğin en önemli işi olan HABER VERME, KAMU OYUNA DUYURMA işi polis – adliye muhabirlerinden başlar.

Gazetecilikte yükselmiş, yazı işleri müdürü olmuş, genel yayın yönetmenliğine gelmiş gazeteciler, eğer polis – adliye den yetişmişler ise, bunu gerçek bir övünç vesilesi olarak anlatırlar ki, bu da gerçekten önemlidir.

Ancak yeni yapılan duyuru ile, gazetecilerin polis merkezlerine girişleri “hükümet” tarafından yasaklanmış ! Yani gazeteciliğin okuluna kilit vurulmuş, ayrıca daha da önemlisi kamunun haber alma özgürlüğüne kilit vurulmuş

KAMUNUN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ YALNIZCA FAŞİST REJİMLERDE, DİKTATÖRLÜKLERDE KISITLANIR. DEMOKRASİ İLE YÖNETİLEN TOPLUMLARDA BUNU YAPABİLMEK BİLE DÜŞÜNÜLEMEZ…

Türkiye’de 17 Aralık’ta patlak veren rüşvet ve yolsuzluk skandalına, özellikle iş başında olan bakanların oğullarının karışmış olması halk kitlelerinde  ciddi bir rahatsızlık oluşturdu.

Dünyanın neresinde olursa olsun, böyle bir yolsuzluğa ailesinin adı karışan bakanların hemen istifa etmesi gerekirken, hatta böyle insanları bakan yapmış olmaktan ötürü, başbakanın da istifası gerekirken ve bu aslında bir ONUR meselesi iken, Türkiye’de herşeyi bilen başbakan tarafından, bu iddaların hükümeti düşürmek için planlanmış komplolar olduğu iddia ediliyor. İddia edilmekle kalsa neyse, polis şeflerinin yerleri değiştiriliyor, polisin vazife ve selâhiyetlerine ilişkin yasada, yönetmelikle Anayasaya aykırı da olsa değişiklik yapılarak, polisin eli kolu bağlanıyor. Bu da yetmiyor, Ankara’dan gelen bir haberde, “ailevi sıkıntılarından ötürü” bir emniyet görevlisinin intiharı duyuluyor.

Hani eğer burası Kuzey Kore olmuş olsaydı da, biz de hiçbir şeyden habersiz, liderimizin ölümü için “yasal olarak” ağlayan bir halk olsaydık neyse, ama burası aydınlık ve dünyayı bilen insanların yaşamakta olduğu bir ülkedir ve bu faşist diktatörlük artık öyle ya da böyle elini eteğini bu ülkeden çekecektir.

İstifa etmemekte direnen içişleri bakanı yaptığı açıklamada basını suçluyor.

Yahu bizim gibi birkaç gazeteciden başka, size yandaş olmamış gazeteci bıraktınız da mı hâlâ basından çekiniyor, onu suçluyorsunuz? İnsanın biraz insafı olur… Bütün gazeteleri kendi adamlarınıza satın aldırdınız, hepsini şakşakçı yaptınız, televizyonların hepsi sizi övüyor, Türkiye’nin en büyük gazetesi, iki de bir “başbakanın önemli açıklamaları” diye başlık atıp yayın yapıyor, önemli olan bir açıklama olsa bari de okusak, hesi bir dizi saçmalık ve korku dolu saldırılar..

RTE,  bu yolsuzluk fırtınasının başında olduğunun bilinciyle, yaklaşan yerel seçimlere kadar son kozlarını, uyutmayı denediği seçmenleri üzerinde oynuyor.

Ama kömür ve bakliyatla, ama hamasi nutuklarla yıllardır cahilleştirdiği ve gözlerini din sömürüsü ile boyadığı insanlardan oy toplamayı deniyor ve “benden sonra tufan” anlayışı ile ülkenin tüm yasal düzenini ve hukuk sistemini yok sayıyor.

Cumhurbaşkanı oturduğu koltuktan seyretmekle yetiniyor ve devlet denetleme kurumunu görevlendirmiyor. “Neymiş kardeşim bu yolsuzluklar?” diye araştırmaya yönlendirmiyor.

Bugüne kadar olup biten olaylardan sonra yazdığımız yazılarda, sık sık “bu ülkenin çivisi çıkmış” diyorduk, ama artık gelişen olaylar çivinin çıktığını değil, betonarme binada kolonların yıkıldığını gösteriyor. Böyle bir depremi Türkiye hiç yaşamamıştı, dünyanın da böylesini gördüğünü hiç sanmıyorum.

#Diren Türkiye

#Diran Türk Halkı

#Diren Basın

#Diren Gazeteci kardeşim

#Diren Türk hukuku

#Diren Adalet sistemi

SONUNA KADAR DİRENMEK VE BU ÜLKEYE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ…

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under YAZILAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s