GAZETECİ MAHMUT DEĞER HOLLANDE ÖNCESİ, BRÜKSEL SONRASI’NI DEĞERLENDİRDİ

BU RÖPORTAJI RTE IN BRÜKSEL GEZİSİ SONRASINDA VE HOLLANDE’IN

TÜRKİYE’YE GELMESİNDEN ÖNCE YAPTIM.

BUGÜN GAZETEDEN (YURT GAZETESİ) ALDIĞIM BİLGİYE GÖRE YAYIMLANMAMIŞ,

O NEDENLE BURADA YAYINLIYORUM.

MAHMUT DEĞER’DEN GECİKME VE BU DURUM İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM,

ZAMANINI ALMIŞ OLDUM

Cüneyt Ayral / Paris

 mahmut ile pariste

Uzun yıllardır Fransa’da gazetecilik yapmakta olan Mahmut Değer, başbakanın Brüksel ziyareti sonrasında Türkiye’yi ziyaret edecek olan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın ziyareti ile ilgili görüş ve düşüncelerini Yurt okurları ile paylaştı. Değer, Kıbrıs’ta çözümü KKTC’lilerin istemekte olduğunu ama Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın çözümden yana olmadığını söylüyor ve başbakan’ın Brüksel ziyaretinin kodlarını açıklıyor…

 

1) Sizce başbakanın son Brüksel seyahatinde ne oldu? AB’nin tavrının kodlarını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

AB Türkiye’nin bugünkü yüzünü nihayet doǧrudan görmüș oldu. Kalın bir sis perdesi altında yıllardır ișleyen bazı aldatmacalar artık tüm çıplaklıklarıyla ortada. Yıllardır demokratik hak ve özgürlükler adına atılan adımların nalıncı keseriyle sadece « bana demokrasi » olarak yontulduǧunu anladı artık AB kurumları. Bașbakan « paralel yapıyı » AB de anladı diyor ama bence bașbakan AB’nin ne anladıǧını anlamamıș. AB kuvvetler ayrılıǧı ilkesine baǧlı hukuk devletine saygılı olun diyor, bizde ise yargı hükümet denetime alınıyor. Yasama, yürütme ve yargı tek elden yönetiliyor. AB’nin artık tüm çıplaklıǧıyla anladıǧı üçlü « paralel yapı » bu !

 

2) AB Kıbrıs’ın tümden AB üyesi olduğunun altını çiziyor ama gerçek durum böyle değil. Bu iş sizce nasıl çözülecek ödünü kim nerede verecek sonunda?

 

Evet AB açısından Kıbrıs tümüyle AB üyesi. Örneǧin bölgesel yardım konuları görüșüldüǧünde Kıbrıs bir bütün olarak ele alınıyor. Bir taraftan Rum tarafının engellemeleri, öte yandan Türkiye’nin uzlașmaz milliyetçi tutumu çözüm sürecini baltalıyor ama günün birinde bir çıkıș yolu elbet bulunacak. Ödünü Türkiye ve Kıbrıs Rum tarafı verecek. Kıbrıs Türk tarafı ise çözüm yanlısı.

 

3) Hollande Türkiye’ye resmi bir ziyaret yapacak ve karşısında Gezi olaylarında bu yana hırpalanmış, son olarak da yolsuzluklar skandalı ile baş edemeyen bir Türkiye var. Acaba muhattabının Abdullah Gül olması Fransız Cumhurbaşkanının rahatlatacak mı? Bu ziyaretten taraflar ne bekliyorlar sizce?

 

Hollande’ın programında bașbakanla da görüșme var, pazartesi saat 17:15’te. Bu ziyaret hazırlıkları Gezi olaylarından önce bașlamıștı zaten. Amaç Sarkozy döneminde hırpalanmıș ikili ilișkileri cilalayıp, parlatmak. Bir de Fransa açısından önemli ticari bir iki anlașma. Maalesef bu gibi devletler arası ilișkilerde « real » politika güdülüyor.

 

4) Türkiye size, buradan bakınca nasıl görülüyor? Bu tablodan demokratik bir çıkış görebiliyor musunuz?

 

Otoriter, fașizan, giderek kökten dinciliǧe saplanan bir ülke. Fransa’nın en çok dinlenen radyosu France Inter’de her sabah yorum yapan ve Türkiye dostu olarak bilinen Bernard Guetta bile artık dayanamadı, Erdoǧan’ın Brüksel’de olduǧu gün yaptıǧı yorumda “Türkiye geriye uçuyor” dedi ! Bugünkü tablodan demokratik bir çıkıș beklemek zor çünkü Türkiye’de gerçekten demokrasiyi özümsemiș nüfus yok denebilecek kadar az. Türkiye’de kișisel hak ve özgürlüklerin aslında çok basit 3 turnusol kaǧıdı var : Kürtler, Ermeniler ve kadınlar. Bir kișinin bu üç topluluǧa nasıl yaklaștıǧına bakın, ne kadar demokrat olduǧunu anlarsınız…

 

 

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Fotograflar, HABERLER, PARİS'TEN HABERLER, SİYASİ YAZILAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s