HAYDARPAŞA GARI İÇİN ÇAĞDAŞ BİR ÖNERİ

haydarpasa2

İSTANBUL HAYDARPAŞA GARI’NI OTEL, ALIŞ VERİŞ MERKEZİ VB OLMADIK BİR HALE ÇEVİRMEK İSTEYENLERE, FRANSA’NIN BAŞŞEHRİ PARİS’TE YAPILMIŞ VE BAŞARILMIŞ BİR İŞİ GÖSTERİP ANLATARAK ÇAĞDAŞ BİR ÖNERİDE BULUNMAK İSTİYORUM…

b_21082013lga-QkEQD000GAk1

HAYDARPAŞA GARI TÜRKİYE’NİN DÜNYACA ÖNEMSENEBİLECEK BİR MÜZESİ HALİNE GELEBİLİR

İŞTE FRANSIZLARIN,ŞEHRİN ORTASINDAKİ TREN GARINA YAPTIKLARI…

İŞTE MÜZE D’ORSAY !

DSCN5360

DSCN5355 DSCN5348 DSCN5339 CAM00201

FOTOGRAFLAR:© İKLİL SÜMER & CÜNEYT AYRAL

HAYDARPAŞA FOTOGRAFLARI İNTERNETTEN ALINMIŞTIR..

Stitched Panorama Haydarpaşa_4 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklamlar

5 Yorum

Filed under Fotograflar, HABERLER, PARİS'TEN HABERLER, SANAT, SERGİLER

5 responses to “HAYDARPAŞA GARI İÇİN ÇAĞDAŞ BİR ÖNERİ

 1. Beyhan Eryilmaz

  Hep (neden bir sanat muzemiz yok ,o bina bu is icin ne kadar uygun ) diye dusunur ve yurtdisinda ilk firsatta gidip gordugumuz muzelere imrenerek bakardim. Boyle bir dusunce neden ilgili kisilerce onerilmiyor diye dusunurdum. Cok cok sevindim ne kadar guzel bir muze olur gururla sunacagimiz..dilerim onay gorur bu girisim.

  Beğen

 2. Ece Guralp

  Yakisir

  Beğen

 3. HALUK ÖNDER

  MÜZE VE SANAT MERKEZİ TABİKİ İYİ OLUR AMA BEN HEP TRENLERİN KALKIŞINI ÖZLEYECEĞİM.

  Beğen

  • ONU ELBETTE TARTIŞMIYORUZ BİLE, ANCAK ŞEHRİN ÇOK İÇİNDE KALDIĞI İÇİN TEKNİK OLARAK KALDIRILACAĞI ANLAŞILIYOR, HİÇ OLMAZSA KURTULSUN VE KÜLTÜRE HİZMET VERSİN DİYE BU ÖNERİYİ YAPIYORUM, AYRICA PARİS’TE DE ÇOK İYİ BİR ÖRNEĞİ VAR, YANİ YENİDEN KEŞFETMEYECEĞİZ…

   Beğen

 4. CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül projelerinden birinde Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını kent müzesi yapacağını ilan etmiş ve CNN-Türk’de Ahmet Hakan’ın programında bu ısrarını sürdürmüştür.
  80 Sivil Toplum Örgütünün yan yana gelerek oluşturduğu “Haydarpaşa Dayanışması Haydarpaşa Gar Dönüşüm projesine karşı 2005 yılından bu yana hukuk ve sokak mücadelesi vermektedir. Ayrıca tren seferleri iptal edilerek garın demiryolu işlevinin sonlandırılmasından itibaren de 110 haftadır garın merdivenlerinde Pazar günleri , 90 haftadır ise Perşembe geceleri eylem yapmaktayız.
  Haydarpaşa ve Sirkeci Garları İstanbul’un merkez garları olup, bu garlar olmadan demiryolu işletmeciliği yapılabilmesi mümkün değildir. Ayrıca bu iki gar kentin tarihi ve kültürel belleğidir. Yürütmesini Mimarlar Odası ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikasının yaptığı Haydarpaşa Dayanışması olarak bu bellek garlarımızın Otel ve müze yapılarak yok edilmesine yağmalanmasına asla izin vermeyeceğiz.
  Cumhuriyet Gazetesindeki köşenizde CHP İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Darıgül’ün seçime yönelik açıkladığı projeleri değerlendirmeye başladınız. Meslek Odalarının, Sendikaların, Dayanışma Platformlarının karşı çıktığı AKP projelerini Sarıgül sahiplenmiş durumdadır. meslek Odaları otomobil kullanımını özendirecek ve artıracak AKP projelerine karşı çıkarken aynı mihvaldeki TÜNEL, OTOPARK sayılarını artırmak istanbul trafiğine yeni sorunlar ekleyecektir. Haydarpaşa gar ve Liman birlikte korunması için Haydarpaşa Dayanışması 10 yıldır mücadele ederken, AKP projesinde olduğu gibi Sarıgül’ün Kruvaziyer Liman önerisi ile karşılaşınca şaşırdık. Yine Anadolu yakasında kıyı bütünlüğünü bozacak OPERA binası projesini anlamak mümkün değldir. Hele hele demiryolu ulaşımının ihtiyacı bulunan Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını kent müzesi yapma projesini kabullenmemiz mümkün değildir. Kaldı ki 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Kemal Kılıçdaroğlu “aydarpaşa gar olarak kalsın” adlı imza kampanyamıza verdiği imza ile destek olmuştu.
  Sarıgül bu önermeyi yaparken AKP’nin haydarpaşa gar binasını OTEL çevresini Dünya Ticarat merkezi yapma projesi karşısında kent müzesini projesini “ehveni şer” olarak bize yedirmek istiyorsa .Yemeyiz.
  Ne otel Ne Müze Haydarpaşa ve Sirkeci Gardır Gar Kalacak
  Tugay Kartal …Haydarpaşa Dayanışması Aktivisti. 37 yıllık demiryolu emekçisi

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s