MUHALEFETİN CUMHURBAŞKANI ADAYI RIZA TÜRMEN OLACAK MI?

fft99_mf3212190

Türkiye, Ağustos ayında yeniden çok önemli bir dönemece geliyor ve yapacağı seçim ile demokrasi ile totaliterlik arasında kararını verecek.

Şimdi muhalefet partilerinin bir karar verip, tek aday üzerinde birleşmeleri gerekiyor ve bu adayın Türkiye için gerekli – yararlı bir aday olması da en önemli noktası işin…

CHP’de öne çıkan isimlerden İzmir Milletvekili, emekli büyükelçi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıçlarından Rıza Türmen’in muhalefetin ortak adayı olabilmesi için pek çok neden var.

  • Türmen eski büyükelçi ve uluslararası yargıç olduğu için dünyada saygınlığı olan bir kişilik.
  • Bu özelliğinden ötürü “partizan” değil, yani seçilmiş olmak onun demokrasiye ve hukuka bağlılığını değiştirmez.
  • Rıza Türmen birkaç yabancı dil bildiğinden ve bu dilleri “siyaset ve hukuk dili” olarak kullanma yeteneği olduğundan, uluslararası alanda Türkiye’yi utandırmaz. Ayrıca diplomat olduğu için, nerede nasıl davranması gerektiğini  çok iyi bilir.
  • Rıza Türmen’in gençliği şiir okuyarak geçmiştir. Şiir bir insanın ruhunu zenginleştiren bir edebiyat dalıdır. Resime meraklıdır yani estetik duygusu çok gelişmiştir.
  • Ayrıca geç yaşında viyolensel çalmaya başlamış, büyükelçiliği ve yargıçlığı sırasında konserler vermiştir. Dünyaca ünlü sanatçımız Fazıl Say’ın dostu olmuş, ona karşı girişilen tüm haksızlıklara karşı çıkmıştır.CHP IZMIR MILLETVEKILI RIZA TURMEN
  • Türmen, milletvekili seçildiğinden bu yana, siyasi kimliği ile yapmış olduğu tüm açıklamalarda, basın toplantılarında her zaman mazlumun ve haklının yanında olmuş, demokrasinin korunması için elinden geleni ardına koymadan AKP  iktidarını eleştirmiştir.
  • Kürtlerin hareketini desteklemiş, demokrasi ve özgürlükler alanında atılacak her adımın arkasında durmuştur.
  • Türmen’in eşi Prof Dr. Tomris Türmen’dir. Tomris Türmen yıllarca Dünya Sağlık Örgütünde en üst düzeyde görev almıştır, ayrıca halen dünyanın önde gelen pek çok önemli kuruluşunda görevleri devam etmektedir. Türkiye’nin “first lady’si” saygı değer ve dünyaca tanınmış bir bilim adamı olur, eğer Türmen seçilirse, bu da ayrıca bir kazanım değil midir? Prof. Tomris Türmen dünyaca tanınmış, Türkiye’nin yetiştirdiği öenmli bilim insanlarındandır.golbasi6

Rıza Türmen’in Türkiye’de cumhurbaşkanı seçilmesi, Kürt hareketinden Alevilerin özgürlüklerine, gerçek çok partili seçim sisteminden tutun hukukun üstünlüğünün sağlanmasına kadar pek çok özlenenin gerçekleşmesine neden olur.

Türmen Pakistan’da, Singapur’da, ABD’de, Kanada’da, İsviçre’de, Fransa’da, Avrupa Konseyinde Türkiye’yi yıllarca temsil etmiş ve saygınlık kazanmıştır.

n_14136_1

MHP’nin ve Kürt hareketinin böyle bir adayı desteklemesi yarınlarını garantiye almaları için gerekiyor.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under SİYASİ YAZILAR, YAZILAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s