CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE ÇOK DİKKATLİ OLUNMALI

Bu futbol maçı değil! Takım tutar gibi parti tutulmaz, hele hele mesele memleket meselesi ise çok daha dikkatli olunması gerekir.

Türkiye’de kimin ne oy alabildiği son yerel seçimlerde belli oldu.

AKP iktidarının düşüşe geçtiği ve artık “zamanını” doldurduğu iyice anlaşıldı. RTE’ın huysuz tavırları, günden güne artan sinirli ve saldırgan hali telâşının belgesi…

Şimdi sırada cumhurbaşkanlığı seçimleri var.

Bu seçimlerde muhalafet tümüyle birlik olmak zorundadır.

Kürtler eğer gerçek bir demokrasiden söz etmek istiyorlarsa, AKP’nin iki yüzlü siyasetine, yalan üzerine kurulmuş sistemine güvenmemek durumundadırlar.

hd_531032de837cd

MHP eğer Türkiye’de gerçekten demokrasi olmasını istiyor ise, o zaman üzerinde anlaşılacak cumhurbaşkanı adayına sahip çıkarak, hem kendi geleceğini korumalı, hem demokrasiye sahip çıkmalıdır.

Soldaki küçük partiler eğer TBMM için bir umut taşımak istiyorlar ise, demokrasiye inanmış, onun gereklerini ve hukuk devletini ayağa kaldıracak bir cumhurbaşkanı adayını korumak durumundadırlar.

sosyalistcumhuriyeticin dsp_image.229115858_std 200px-Ozgurluk_ve_Dayanisma_Partisi

Türkiye çok ciddi sorunlarla karşı karşıyadır.

40 yıl önce kazanılmış bir savaşı dünyaya anlatmayı beceremiş bir ülke, eğer AİHM nin 90 milyon euroluk cezası ile karşı karşıya kalmış ise, şapkasını önüne koyup düşünmek zorundadır. Eğer bu kararın haksız verilmiş bir karar olduğu düşünülüyorsa, o zaman kesilen ceza ödenir ve ondan sonra savunması yapılır. Kural ve büyük devlet olmak budur.

ap-sosyalist-grup-baskanindan-turkiye-ve-kibris-konusunda-carpici-aciklamalar-2012-04-26_m

AİHM kararlarına uyulmaması, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden atılmasına kadar varabilir ki, bu da bugünkü AKP hükümetinin arzusudur.

AKP Türkiye’yi Avrupa ile bağlarından arındırmak için elinden geleni ardına koymayan bir politikayı sürdürmektedir.

Türkiye’yi üçüncü dünya ülkeleri arasına itmeye uğraşan bu zihniyetin Cumhurbaşkanlığına kadar varmasının yaratacağı tehlikeyi bütün muhalefetin görmesi gerekiyor

Türkiye’nin geleceği Batı dünyası ile birlikte olmaktır.

Bugün Avrupa Birliği’nin değeri ve önemi ayrıca tartışılabilir, ancak İngiltere Başbakanının açık açık Türkiye’yi istemediğini söylediğinde, kılını kıpırdatmayan halayperest Dışişleri Bakanı Davutoğlu, AİHM’inden ceza gelince bağırıp çağırmaya başlamıştır. “Asarım keserim” zihniyeti ile geleneksel Türk Dış Politikası yürütülemez, bunu ne dışişleri bakanı anlıyor, ne de başbakan, o nedenle RTE’ın Cumhurbaşkanlığına tırmanmasını muhalefetin herşeyin önünde görmesi ve öncelikle raydan çıkmış Türkiye’nin rayına oturtulmasını sağlaması gerekiyor.

Seçilmiş Cumhurbaşkanı herşeyden önce Türkiye’nin yeni ve kabul edilebilir bir anayasaya kavuşması ve lâik demokratik hukuk devleti olma yoluna geri dönmesi için çaba gösterebilecek bir kişilik olmalıdır

Seçilecek cumhurbaşkanı 12 Eylül Anayasası’nın getirdiği saçma ve adaletsiz seçim sisteminin bir an önce değiştirilmesi için çaba sarfetmelidir. Ayrıca seçim güvenliği için gerekli önlemlerin alınmasına ön ayak olmak durumundadır, seçimler Türkiye’de güvenilmez bir hal almıştır

Cumhurbaşkanından halkın pek çok beklentisi vardır. Onun ekonomiyi düzelmesini değil, toplumu düze çıkartması bekleniyor, yani halk arasındaki kopuşmayı, bölünmeyi ve sevgisizliği ortadan kaldıracak sıcaklıkta, insana odaklanmış bir cumhurbaşkanı gerekiyor Türkiye’ye.

Türkiye’nin uluslararası arenadaki görüntüsünün düzelmesi şart!

Artık herşeyi ile doğru fotograf veren, çağdaş bir cumhurbaşkanı seçmek zorundayız, dil bilen, kavga etmeyen, sövüp saymayan, halkının güvenini kazanmış, halkını yüzdeliklerle bölmemiş, hukuka va lâikliğe inanmış bir cumhurbaşkanı için

MUHALEFET

G E Ç E C İ K M E D E N

BİRLEŞMEK

ZORUNDADIR !

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under SİYASİ YAZILAR, YAZILAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s