Gezi Kitabından Erol Özkoray’a Dava RSF: Dava tüm siviltopluma bir uyarıdır

REPORTERS WITHOUT BORDERS / SINIR TANIMAYAN GAZETECİLER ÖRGÜTÜ / REPORTERS SANS FRONTIÈRES

Press release / Basın açıklaması / Communiqué de presse

16.06.2014

TÜRKİYE

Gezi Kitabından Erol Özkoray’a Dava
RSF: Dava tüm siviltopluma bir uyarıdır
Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Gezi eylemlerinde yaygınlaşan anonim sloganları “Gezi Fenomeni” kitabıyla okurla buluşturan gazeteci Erol Özkoray hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiasıyla dava açılmasını kınadı.

Tüm dünyada basın özgürlüğü için mücadele eden Paris merkezli RSF, dün (16 Haziran) yayımladığı yazılı açıklamada, Özkoray’a açılan ceza davasının “tüm Türkiye sivil toplumuna yönelik açık bir uyarı” anlamına geldiğini savundu.

RSF Doğu Avrupa ve Orta Asya Bürosu sorumlusu Johann Bihr, Temmuz 2013’te yayımlanan kitabın yargılanmasını, “Bir yıl sonra dahi yetkililer Gezi eylemlerini ve Gezi’nin haberleştirilmesini kriminalize etmeyi sürdürüyor. Erol Özkoray gibi tanınmış bir simanın hedef alınması tüm sivil topluma yöneltilmiş açık bir uyarıdır” dedi.

“Bir gazetecinin sadece aktardığı bir konudan dolayı hapis tehdidi altında tutulması kabul edilemez. Suçlamanın kaldırılması ve gazetecinin de derhal beraat ettirilmesini talep ediyoruz. Bu dava, Türkiye’deki yasaların köklü şekilde reforme edilmesinin, özellikle de hakaret ve iftira suçuna hapis cezasının kaldırılmasının ne denli acil bir ihtiyaç olduğunu bir kez daha göstermiştir”.

Geziyi kitaplaştıran tanınmış gazeteciye hapis tehdidi

Özkoray, 2013 yazında güvenlik güçlerinin sert şekilde bastırdığı, 153 gazetecinin yaralandığı, 39’unun da gözaltına alındığı Gezi eylemlerinden kalan duvar yazıları ve sloganlarını kitabında topladığı için hapis istemiyle yargılanıyor.

Özkoray’ın Başbakan Erdoğan hakaretten yargılanmasına 20 Mart’ta İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Türk Ceza Kanunu’nun 125. Maddesinden bir yıldan 32 aya kadar hapsi talep edilen gazetecinin yargılanmasına 17 Haziran’da görülecek üçüncü duruşmayla devam edilecek.

Cumhuriyet Savcısı Hasan Bölükbaşı’nın hazırladığı iddianamede, “Eşeklik etme, halkı dinle”, “Şerefsiz istifa et” veya “Tayyip, suç seni doğuranda” gibi sözlerden Erol Özkoray için cezalandırma talep edilirken kitapta imzası olan diğer bir isim eşi Nurten Özkoray yargılanmıyor.

Dava dolayısıyla bir açıklama yapan Erol Özkoray, “Barışçıl eylem yapanları saldırarak sekiz kişinin ölümüne, 10 bin kişinin yaralanmasına neden olan İslamcı iktidar isyanı ve bunun önemli bir parçası haline gelen sloganlarını unutturmak için elinden geleni yapıyor. Toplumsal hafızamıza kaydedilmiş müthiş yaratıcı, mizahi yönden çok güçlü bu kavramları ve sloganları bir araya getirmek, unutulmalarını önlemek gerekiyordu. Onlar, bu direnişe katılan altı milyona ve halka mal olmuştur. Hepsi de anonimdir, yani eğer yargılanacaksa bütün muhalif halkın yargılanması gerekir ” demişti.
Bağımsız gazeteciliğin önemli siması

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) düşünce özgürlüğü ödülünü de kazanan Erol Özkoray, bağımsız gazeteciliğin önemli simalarından biridir. Askerin politik yaşama müdahalesiyle ilgili çok sayıda makaleye ve esere imza atan Özkoray hakkında İdea Politika sitesi genel yayın yönetmeni olduğu 2000-2006 döneminde 15 tane dava açıldı. Gazeteci hepsinden beraat etti. Eski Genelkurmay Başkanlarından Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, bir etkinliğinde askerin medyaya yönelik baskılarına tepki gösterdiği için RSF’yi dava etmiş, Özkoray da Mayıs 2002’de RSF lehinde tanıklık etmişti.

Türkiye, RSF’nin 2014 yılına ait Dünya Basın Özgürlüğü Sıralamasında 180 ülke içerisinde 154. Sırada yer alıyor
TURKEY
Leading journalist facing jail over book about Gezi protests
The third hearing in well-known independent journalist Erol Özkoray’s trial on a charge of insulting Prime Minister Recep Tayyip Erdogan in his book “The Gezi phenomenon” gets under way before a criminal court in Istanbul tomorrow.

Published in July 2013, the book is a social and political analysis of “Occupy Gezi,” a protest movement that the police crushed in the summer of 2013. At least 153 journalists were injured and 39 were arrested while covering the protests.

Özkoray is facing a possible sentence of 12 to 32 months in prison under article 125 of the penal code in a connection with a chapter of the book about the slogans and graffiti painted on the walls of Istanbul during the unrest. The trial began on 20 March.

“A year after the demonstrations, the authorities continue to criminalize the ‘Occupy Gezi’ movement and the way journalists covered it,” said Johann Bihr, the head of the Reporters Without Borders Eastern Europe and Central Asia desk. “By attacking such a well-known person as Özkoray, they are sending a clear warning to Turkey’s entire civil society.

“It is unacceptable that a journalist should be facing the possibility of imprisonment just for reporting comments. We call for an end to this prosecution and the dismissal of all charges against Özkoray. This case yet again underlines the urgency of a complete overhaul of Turkey’s legislation, including the decriminalization of defamation and insult.”

The indictment signed by public prosecutor Hasan Bölükbasi mentions the fact that Özkoray’s book quotes such slogans as “Don’t be an ass, listen to the people,” “You are disgraced, resign” and “Tayyip, it is not your fault that you were born.” The book’s co-author, Nurten Özkoray, is not being prosecuted.

“After violently attacking peaceful [demonstrators], resulting in eight deaths and 10,000 injured, the Islamist government is trying by all possible means to make people forget this uprising, of which the slogans are an integral part,” Özkoray said.

“They had to be compiled for the collective memory because they are very creative, ironic and full of humour. They belong to the people, to the six million people throughout the country who revolted. They are therefore anonymous. Attributing them to me and me alone is a judicial travesty.”

Winner of the 2014 Prize for Freedom of Thought and Expression, awarded by the human rights group IHD, Özkoray is the author of many key books and articles about the army’s dominant position in Turkish politics, and was prosecuted more than a dozen times from 2000 to 2006, when he edited the Idea Politika website.

All of these cases, in which he was usually charged with “denigrating the Turkish armed forces,” ended up being dismissed. He testified in defence of Reporters Without Borders in Paris in May 2002 in a lawsuit brought by Turkish armed forces chief of staff Hüseyin Kivrikoglu over a protest about military pressure on the Turkish media.

Turkey is ranked 154th out of 180 countries in the 2014 Reporters Without Borders press freedom index.

————————–

TURQUIE
Un célèbre journaliste risque la prison pour son livre sur la révolte de Gezi
Le 17 juin 2014 s’ouvre la troisième audience du procès intenté contre le journaliste Erol Özkoray pour son livre intitulé “Le phénomène Gezi”. L’ouvrage publié en juillet 2013 propose une analyse socio-politique du mouvement de protestation “Occupy Gezi”, brutalement réprimé par les forces de l’ordre au cours de l’été 2013. Pas moins de 153 journalistes avaient été blessés et 39 autres interpellés alors qu’ils couvraient les manifestations.

Erol Özkoray est accusé d’“insulte” à l’égard du Premier ministre Recep Tayyip Erdogan pour un chapitre recensant divers slogans et graffitis tracés sur les murs d’Istanbul à l’époque des troubles. En vertu de l’article 125 du code pénal, le journaliste risque une peine aggravée d’un an à 32 mois d’emprisonnement pour “insulte envers un représentant de l’Etat”. Le procès s’est ouvert le 20 mars 2014 devant le tribunal correctionnel d’Istanbul.

“Un an après les manifestations, les autorités continuent de criminaliser le mouvement ‘Occupy Gezi’ et sa couverture journalistique, déplore Johann Bihr, responsable du bureau Europe de l’Est et Asie centrale de Reporters sans frontières. En s’attaquant à une figure aussi connue qu’Erol Özkoray, elles adressent un avertissement clair à l’ensemble de la société civile.”

“Il est inacceptable qu’un journaliste risque la prison pour des propos qu’il n’a fait que rapporter. Nous demandons l’abandon des poursuites et la relaxe immédiate du journaliste. Cette affaire souligne à nouveau l’urgence de réformer en profondeur la législation turque, en dépénalisant notamment la diffamation et l’insulte.”

L’acte d’accusation signé par le procureur de la République, Hasan Bölükbasi, reproche à Erol Özkoray d’avoir cité dans son ouvrage des slogans tels que : “Ne fais pas l’âne, écoute le peuple”, “Tu es déshonoré, démissionne”, ou bien encore “Tayyip, ce n’est pas ta faute si tu as été mis au monde”. La co-auteur du livre, Nurten Özkoray, n’est quant à elle pas poursuivie.

“Après avoir violemment attaqué des [manifestants] pacifiques, causant huit morts et 10 000 blessés, le pouvoir islamiste essaie par tous les moyens de faire oublier cette révolte, dont les slogans font partie intégrante, a déclaré Erol Özkoray. Pour la mémoire collective, il fallait les réunir car ils sont très créatifs, ironiques et pleins d’humour. Ils appartiennent au peuple, aux six millions de personnes qui se sont révoltés dans tout le pays, ils sont donc anonymes. Les attribuer à moi seul relève d’une parodie de justice.”

Lauréat du prix 2014 pour la liberté de pensée et d’expression de l’association de défense des droits de l’homme IHD, Erol Özkoray est une célèbre figure du journalisme indépendant. Auteur d’articles et d’ouvrages de référence sur la domination de la vie politique turque par l’armée, il a fait l’objet d’une quinzaine de poursuites judiciaires entre 2000 et 2006, alors qu’il était directeur de publication du site d’information Idea Politika. Tous ces procès, généralement intentés pour “dénigrement des forces armées turques”, se sont soldés par des non-lieux. En mai 2002, à Paris, Erol Özkoray a témoigné en faveur de Reporters sans frontières dans un procès intenté contre l’organisation par le chef d’Etat-major des armées Hüseyin Kivrikoglu, suite à une de ses opérations dénonçant les pressions des militaires sur les médias turcs.

La Turquie occupe la 154e place sur 180 dans le Classement mondial 2014 de la liberté de la presse établi par Reporters sans frontières.

 

____________________________________________________________________________________________

REPORTERS WITHOUT BORDERS | REPORTERS SANS FRONTIÈRES
Johann Bihr
Head of Eastern Europe & Central Asia Desk | Responsable du bureau Europe de l’Est & Asie centrale
_______________________________________________________________________________
47 rue Vivienne, 75002 Paris – France
Tel : (33) 1 44 83 84 67
Fax : (33) 1 45 23 11 51
Skype: europarsf
GPG ID: 0AA5BC21

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under HABERLER, PARİS'TEN HABERLER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s