SESSİZ DEVRİM

7 Haziran seçimleri üzerine herkes bir yorumda bulunuyor, oysa asıl kazananın kim olduğunu henüz net olarak söyleyen çıkmadı.

Seçimi kazanan HDP değil aslında, seçimi, belki de Kılıçdaroğlu’nun seçim gecesi kısaca yaptığı açıklamada söylemiş olduğu gibi, Türkiye’nin ta kendisi kazandı, yani asıl kazanan GEZİ RUHU.

Eğer Gezi eylemini gençler bu ülkeye yaşatmış olmasalardı, o zaman korkup, sinmiş olan halk uykusundan uyanamayacak ve Erdoğan hegemonyası artarak, azarak ülkeyi abluka altına almayı sürdürecekti.

Türkiye 7 Haziran akşamı sessiz bir devrime tanıklık etti ve demokrasiyi yalnızca sandık sanan iktidara ve Erdoğan’a, “eğer sandıksa, buyur sana sandık” diyerek iktidarlarına son verdi.

Şimdi sıra, geride kalan CHP, HDP ve MHP’nin kendi ideolojilerini bir süre kenara brakıp, aynı 1920 TBMM’inde olduğu gibi, devrim ruhuna yakışan ve Gezi Ruhu’nu aratmayan bir olgunlukla, bu sessiz devrime sahip çıkmalarında.

Ne zaman ne yapacağı belli olmayan Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde nasıl davranacağını göreceğiz.

Erdoğan’ın asıl yapması gereken hiç kuşkusuz yenilgiyi kabul edip işgal etmekte olduğu makamdan vaz geçmesidir, ancak ondan böyle bir olgunluğu beklemek yersiz olacağından, onun yapabileceklerini tahmin etmek durumundayız.

Erdoğan yenilgiye doymayabilir ve 45 gün sürecini kullanarak Türkiye’yi yeniden bir seçime götürebilir. Maliyetleri umursamayan, savurgan kişiliğinden örtürü “sonuna kadar yenilgi” diyerek seçimi yeniden deneyebilir. Bu Erdoğan kadar, AKP’nin de sonu olacaktır.

AKP içinden bir gurubun ayrılarak yeni bir oluşumu TBMM’ine taşımaları bir olasılık gibi duruyor. Bu oluşumun Abdullah Gül destekli bir yapı mı, yoksa tamamen bağımsız bir yapımı olacağını zaman gösterecek, ancak AKP içinde aklı başında olanlar olduğunu ve Erdoğan’dan artık yaka silktiklerini biliyoruz.

Ancak eğer Erdoğan teamüllere uyar ve Kılıçdaroğlu’na hükümeti kurma görevini verecek cesareti gösterirse, o zaman CHP – HDP ya da CHP – MHP koalisyonu, dışarda kalanın desteği ile kurulup, Türkiye ilk düzlüğe, sessiz devrimin gerekliliklerini yerine getirecek işleri yapmaya başlayabilir.

Sessiz devrim üç partiden neleri bekliyor?

  • Seçim yasasının değişmesini ve barajın kalkmasını
  • Kürsü dokunulmazlığı dışındaki tüm dokunulmazlıkların kaldırılmasını
  • 4+4+4 gibi ucube eğitim sisteminin düzeltilmesini
  • Üniversitelerin tam özerkliğinin sağlanmasını ve kendilerini yönetmelerine yol açılıp, YÖK’ün kaldırılmasını
  • Acil ekonomik düzenlemelerin yapılmasını ve işsizliğin artışını durduracak önlemlerin alınmasını
  • Yolsuzlukların incelenerek suçluların adalete teslim edilmesini ve hesap sorulmasını
  • Adalet sisteminin düzenlenmesini ve bağımsız yargının bozulamayacak bir biçimde yeniden hayata geçirilmesini
  • Güçler ayrılığının tesisini
  • Yapılacak ilk genel seçimlerde her partinin sesini duyurabilecek özgürlüğe kavuşmasını sağlayacak yasaların çıkartılmasını

bekliyor.

Türkiye artık özgür bir basının, tüm kaygılardan uzak çalışabildiği, gerçek demokrasiye hakkı olduğunun bilinci ile bu sessiz devrimi gerçekleştirdi.

İlk düzenlemelerin ardından yapılacak bir genel seçim ile demokrasi rayına oturur ve renkli bir TBMM ile ülke yönetilmeye devam eder, çağdaş uygarlık yolunda ilerlemesini sürdürür.

9 Haziran 2015, Paris

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Fotograflar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s