KİMSE CAHİL DEĞİL

Kimse cahil değil, hele hele Devlet Bahçeli hiç cahil değil! Bunca devlet deneyimi olan bir parti liderinin cahil olup, gerçekleri göremediğini düşünmektir cahillik.

Bahçeli’nin tabanına anlatamayacağı tek şey “Kürt açılımı” deyimidir.

HDP’nin 80 milletvekili ile TBMM’ine girmiş olması “Kürt açılımı” deyimini fiilen gündemden düşürmüştür, ayrıca yapılması planlanan/konuşulan İmralı görüşmesinden de silahların bırakılacağı sinyalleri geldiğine göre, şimdi CHP’nin de, HDP’nin de “Kürt açılımı” deyişi yerine yeni bir deyiş bulmaları gerekiyor. Örneğin “Kardeşçe yaşamaya doğru projesi”, “Türkiye’nin gerçeğine kavuşma projesi” vb pek çok deyiş üretmek mümkün.

Çünkü ortada bazı gerçekler var ve bunların aşılması gerekiyor.

AKP ve saray ne yapıp, ne edip yeniden seçimlere gitmeyi planlıyor. Çünkü eğer seçimlere gitmezlerse başlarına çok yerden çok dert geleceğini biliyorlar.

Erdoğan partisini Abdullah Gül’e kaptıracağını artık çok iyi görüyor ve bunu yapmamak için elinden geleni ardına koymuyor. AKP içindeki huzursuzluk artık iyiden iyiye su yüzüne çıkmış durumda.

Muhalefetin bu gerçekleri çok akıllı ve hızlı değerlendirmesi gerekiyor, çünkü muhalefet partilerinin yetenekleri AKP ve Erdoğan’a göre çok daha az, onlar fırıldak döndürmeyi, ortalık kızıştırmayı, kavga çıkartmayı bilmiyorlar ve masum halleriyle İLLE BARIŞ diyorlar. Oysa Erdoğan’nın özellikle kaybettiği Kürt oylarını içine sindiremeyişi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da huzurluk yaratmasına neden oluyor, böylece HDP’yi suçlayarak erken seçimde paçayı kurtarmayı deniyor.

7 Haziran seçim sonuçlarının Türkiye’de bir devrim niteliğinde olduğunu, halkın çok açık seçik biçimde üç partiye “BİRLİKTE OLUN – HESAP SORUN” mesajını verdiğini daha önce de yazmıştım, tekrarlıyorum.

Devlet Bahçeli’nin elini rahatlatmak işi HDP ve CHP’ye düşer, sert ve olumsuz, eleştirel mesajlar hiç bir işe yaramaz.

%60 çoğunlukla iktidar olmuş bir koalisyonun Türkiye’de yapabileceği pek çok  olumlu iş var. Herşeyden önce 13 yılın pisliğini temizlemek gerekiyor. Hukukun üstünlüğünü yeniden oluşturmak gerekiyor. Eğitim sistemini yeniden ele almak gerekiyor. Ekonominin hızla içine düşmekte olduğu çıkmazların, çıkar yollarla buluşturulması gerekiyor ve tabii dış politikanın yeniden düzenlenmesi ve Türkiye’nin AB ile olan ilişkilerini onarması gerekiyor. Bunların hiç birisinde üç partinin ayrı düştüğü bir nokta yok.

Rıza Türmen’in Doğan Kitap’tan çıkan yeni kitabının adı GÜÇSÜZLERİN GÜCÜ… Türkiye’deki insan haklarının yoksulluğunu konu olan, yazarın eski makalelerinin toplamından oluşan bu kitabı tüm muhalefet partilerinin okumaları gerektiğine inanıyorum, içinde bulunduğumuz durumu çok iyi açıklayan bu kitap, ayrıca neyin nasıl düzelebileceği konusunda da hayli ip ucu veriyor…

Kimse cahil olmadığına göre, AKP ve Erdoğan’ın da cahil olmadıklarını ve sürekli kendileri için olumlu yolları aradıklarını görmek ve bilmek gerekiyor, üstelik onların kurnazlıkları ile baş etmek için cahil olmamak yetmiyor…

Türkiye, öyle ya da böyle, CHP – HDP – MHP koalisyonunu istiyor…

Erdoğan, bu koalisyonu engellemek için elinden geleni ardına koymayacaktır, ancak onu köşeye sıkıştırmak ve hükümeti kurtma  görevini almak, akıllı bir işbirliğinden geçiyor.

Erdoğan’ın Deniz Baykal ile neler konuştuğunu doğru dürüst bilemiyoruz, ancak benim tahminim o ki, Erdoğan erken seçim için görüşmek durumunda kalacağı geçici TBMM’i başkanının nabzını tutmuştur. Ne de olsa, ona başbakanlık ve bugünkü Cumhurbaşkanlığı yolunu açan Baykal’dır. Tabii bir de Kemal Kılıçdaroğlu’na görev vermek üzere Saray’a çağırması söz konusu olacaktır, buradaki çözümlerden birisi Dışişleri konutunda görevi vermesidir, bir diğer çözüm de seyahate gitmesi ve vekili olan Baykal’ın görevlendirmeyi yapmasını sağlamaktır. Bunların hepsi elbette tahmin, ama olası gelişmelerdir.

Demokrasilerde çareler tükenmediğine göre ve demokrasi bir uzlaşı rejimi olduğuna göre, görelim bakalım muhalefetteki üç parti ne kadar demokratmış…

14/06/2015, Paris

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Fotograflar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s