MİLLETVEKİLİ OLMANIN SAÇMALIĞI

Bütçeden bunca para harcanarak yapılan seçimler sonucunda TBMM’ine gelen milletvekillerinin aslında hiç bir işe yaramayan insanlar oldukları “parti disiplini” söylemi ile çok daha iyi anlaşılıyor.

Ön seçim yaparak, milletvekillerini belirleyen CHP’nin “başarısız” genel başkanının önünde ceketinin düğmelerini ilikleyen ne çok milletvekili varmış meğerse…

Parti içindeki tarihinde adı “hizipçiye” çıkmış bir Deniz Baykal’ın TBMM’i başkanlığı için aday gösterilebilindiği bir parti meclisinin buyruğunu bu milletvekilleri kabul etmişlerse eğer, o zaman onlara oy verenlere verecek cevapları da kalmamıştır. Baykal’dan CHP de bu ülke de bugüne kadar yalnızca zarar görmüştür.

MHP’nin milletvekilleri için ise söyleyecek söz bulamıyorum.

Gezi hareketini doğru okuyamadıklarını bildiğimiz MHP, bugün de 7 Haziran seçim sonuçlarını doğru okuyamadığını, TBMM inin başkan seçiminde çok açık olarak gösterdi. Üstelik HDP’nin seçim oyunları yaptığını öne sürerek, kara çalarak yaptı bunu.

Eğer HDP seçimlerde, sandıklarda zor kullandıysa ve bunun ispatları MHP’nin elinde var idiyse, neden bunu yüksek seçim kuruluna gününde vermediler?

Dedikoducu mahalle sakini gibi, kapı aralarında konuşmak, 80 milletvekili ile meclise girebilmiş bir patiye hiç ama hiç yakışmıyor demek geliyorsa da içimden, 70’lerin Türkiye’sini yaşamış birisi olarak hiç de şaşırmadığımı söylemek zorundayım. MHP faşist bir partidir, Türkiye’de faşizmin ilk temsilcisidir, bu nedenle de faşizme hızla yönelmiş olan AKP’ye koltuk çıkması aslında şaşırılacak bir durum değildir.

Önümüzde koalisyon seçeneklerinin değerlendirileceği bir kısa dönem var.

Bu dönemde CHP eğer AKP ile koalisyona giderse, tabanından tam olarak kopmuş demektir ve bir daha da seçimlerde beklediğini bulamaz. Hangi koşulda olursa olsun CHP’nin AKP ile yapacağı bir koalisyon kabul edilemez. HDP’nin böyle bir seçeneği kabul edip, yükselirken yok olmayı kabul edeceğine zaten ihtmal vermiyorum.

Geriye kalan seçeneğin, faşist ile faşistleşmekte olananın koalisyonu kalıyor. Bırakın yapsınlar, yapsınlar ki bu millet kime oy verdiğini görsün. Nasılsa kısa zamanda yerler birbirlerini ve Türkiye erken seçime gider.

Bugün yapılacak bir erken seçimin bence sonuçları hiç şaırıtıcı olmaz, çünkü ana muhalefet partisi olarak HDP çıkar, MHP ise kendi kazdığı kuyuya düşer ve %10 barajının altında kalır.

Erdoğan’ın aklından geçen, artık ortadan kalkacağı belli olan %10 barajı ve saçma seçim sistemi ile bir kere daha denemek ve iktidarda kalarak, çoluğu çocuğu kurtarmaktır. Ama görünürde bu yok..

Türkiye artık milletvekillerinin parti disiplini adı altında genel başkan sultasından kurtulduğu özgür bir meclisi özlüyor. Aklına ve davranışına güvenerek meclise gönderdiği milletvekillerinin başarısız genel başkanların kuyruğu olmamasını istiyor. İstemek yetiyor mu? Şimdilik HAYIR !

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Fotograflar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s