TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR?

İSİD’in tehlikeli bir örgüt olduğu ve Türkiye’yi tehdit etmeye başladığı malum.

Peki bunca zamandır var olan bu tehlike neden şimdi görüldü?

Cumhuriyet Gazetesi tarafından belgelenen silahlar bize neden bugün çevrildi?

Sınırımızı kevgire çevirmiş olan anlayış, bugün neden birden bire 180 derece dönüş yaptı?

Bütün bunların cevabını internet fenomeni Fuat Avni, sık sık yayınladığı bilgiler ile kamu oyuna anlatmayı zaten sürdürüyor. Kimliği belirsiz bu bilgi kaynağının her dediğinin doğru çıkıyor olması bir yana, büyük sarayından ötürü büyük devlet olduğu söylenen “koskoca” Türkiye devleti hâlâ Fuat Avni’nin kimliğini ortaya çıkartamıyor.

Türk F16 ları İSİD hedeflerinin yanı sıra Kandil’i de bombalamaya başladı.

Yani “Barış Süreci” fiilen bitti ve Türkiye şimdi terörün kanlı eliyle başbaşa kaldı, ne zaman nerede neyin patlayacağı, saldırının nereye olacağı artık belli değil ve herkes, her an hedefte olduğunu bilerek yaşamaya başlıyor, huzura doğru giden yolda birden bire derin bir çukur açıldı ve herkes sırtından o çukura doğru itiliyor. Neden?

Bütün bunların arkasında yatan neden çok açık.

AKP geçtiğimiz genel seçimlerde çoğunluğu kaybetti. AKP’nin kaybetmesi bir yana, Erdoğan’da gücünü yitirdi ve olası bir koalisyon hükümeti ile:

  • Anayasal sınırlarına çekilmek zorunda kalacaktı
  • Hakkında ve ailesi için açılacak soruşturmaları engelleyemeyecekti
  • Uluslararası suçlamalardan kendisini kurtaramayacaktı

onun için de herhangi bir koalisyonun kurulmasını engellemek zorundaydı, bunun da yolu kaos ortamı yaratmaktan geçiyordu.

Buna karşılık Davutoğlu’nun ve Kılıçdaroğlu’nun bugün Türkiye tarihi karşısında çok ciddi ve önemli bir sorumlulukları var. KOALİSYONU KURMAK ZORUNDALAR.

Eğer AKP –CHP koalisyonu kurulmaz ise, her şeyden önce Davutoğlu’nun siyasi hayatı biter, bu onu ilgilendirir ve kimseyi de çok fazla üzmez, ama onun siyasi hayatının bitmesi demek, Erdoğan’a doping yapılması demektir ki, bu da bir felâketin içinde olan Türkiye’nin cehenneme dönmesi anlamına gelir.

Hiç bir siyasi parti, savaş hükümetlerinin içinde olmayı arzu etmez, bu çok ciddi bir sorumluluktur ve altından kalkılamayacak sıkıntılar doğurur.

Ancak CHP bu koalisyonu öyle ya da böyle kurup, savaşı engellemeyi başarabilir, Erdoğan’ın gücünü önce azaltıp, sonra yok etmeyi başarabilirse, o zaman önünü açmış, Türkiye’ye de nefes aldırmış olur.

Davutoğlu, kendi geleceğini kurtarmak ve nefes alabilmek için CHP ile anlaşmaya hazırdır. Ne denli koalisyon görüşmelerini yürütenler arasında Erdoğan’ın adamları varsa da, Erdoğan kurulacak hükümeti kendisi belirlemeye kalkışacak olsa da, bunlar kolkola girilip aşılabilecek sorunlardır.

Erdoğan ABD ile ortaklığını yenileyerek, hem onların, hem de Batı dünyasının güvenini kazanmayı deniyorsa da, dönüp aynaya bakmayı unutuyor ve artık kimsenin ona güvenmediğini fark edemiyor. Büyük sarayda büyük olunduğunu zanneden bir düşünce yapısının gerçekleri görmesi olanaksızdır.

Türkiye’nin bu gününden en az zararla çıkabilmesi için iki temel şart var:

  • AKP – CHP koalisyonu hangi koşulada olursa olsun kurulmalıdır
  • HDP eşbaşkanı Selâhattin Demirtaş’ın sakinleştirici ve birleştirici tavrını sürdürerek Doğu ve Güneydoğu’da Kürtleri sakinleşitirmesi ve barış söylemini sürdürmesi gerekir. O zaman, hem HDP gerçekten bir Türkiye Partisi olur, hem de en az zararla bu işten sıyrılınır

Bugün Türkiye’de yaşamakata olan herkesin, her an ve her düzlemde BARIŞtan başka bir söylemi olmaması gerekir. Yoksa gençlerimizin üzerine kurulan bu hain tuzak hepsini, hepimizi yutar…

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Fotograflar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s