KAÇAN FIRSAT

Genellikle bir yazının başına oturduğum zaman, edebimi korumaya özen gösteririm, seçtiğim sözcüklerin küfüre, kırıcılığa yol açmamasını denerim, ancak MHP’nin bugünkü siyasi ortamda takındığı tavır için “yatacak yerleri yok” demekten öte  söyleyecek söz bulamıyorum.

HDP açık açık her türlü terör eylemine karşı olduğunu bildirdiği halde ve ülkede barışın egemen olması için her türlü çabanın gösterilmesi gereğine vurgu yapmasına karşın, MHP hâlâ gevelemeye ve koalisyonun kurulmasına engel olmaya devam ediyor. Elbette bu tavrı ile RTE’nin ekmeğine yağ sürmeyi de sürdürüyor.

Cumhurbaşkanının AKP’yi fiilen yönetmekte olduğu gerçeğine göz yummak, son seçimlerde, halkın vermiş olduğu oyları görmezden gelmek anlamına geliyor ki, olası bir erken seçimde MHP bunun bedelini çok ağır ödeyecektir. %10 barajı ile yeniden seçime girilecek olunursa, MHP’nin bu barajı aşmakta bile zorlanması büyük bir olasılık olarak ortaya çıkıyor.

RTE, artık hiç kimseye kulak asmadığını ve sivil darbenin son noktalarını koymakta olduğunu Rize konuşmasında açıkça belritti ve Türkiye’de fiili bir başkanlık döneminin başladığını, anayasanın da buna uydurulması gerektiğini belirtti. Başdanışmanı Kuzu’nun, kuzu kuzu bu işin alt yapısını hazırlamış olduğundan kimsenin şüphesi zaten yok.

Sorumsuz cumhurbaşkanının attığı her adımın sorumlusu durumunda olan başbakan ise onun çizmiş olduğu yolu benimseyerek, gerçek bir hayalperest olduğunun altını kalın bir çizgiyle çiziverdi. Koalisyonu kuramamış olmanın bedelinin, siyasi yaşamının sonu olduğunu göremeyecek kadar hayalperset olabileceğini düşünemezdim.

Şimdi RTE’nin Kılıçdaroğlu’na hükümeti kurma görevini vermesi gerekiyor ve CHP’nin de en zor işi MHP’yi HDP’li bir hükümete ikna etmek olacak.

Burada elbette HDP’ye de çok iş düşüyor, çünkü MHP, HDP’nin, adını vererek PKK’yı kınamasını ve terör örgütü olduğunu söylemesini istiyor. HDP bu ödünü verebildiği takdirde, Türkiye’de üçlü bir hükümet kurulabilecek ve seçmenin son seçimlerdeki istedikleri yerine getirilmiş olacak.

Kurulabilecek bu hükümetin yapacağı işler kimsenin hayır diyemeyeceği işlerdir.

Öncelikle, sürekli anayasa suçu işlemekte olan RTE’den Türkiye’nin kurtarılması gerekmektedir, yokuş aşağıya hızla gitmekte olan ekonomiye yön verilmelidir, bu gidişat devam ettiği takdirde baş edilemez bir hal alacaktır.

Barış süreci bir anlamda silahların susturulması ve diğer işlerin tamamlanması olarak algılanmalı ve MHP kızdırılmadan belli adımlar atılmalıdır.

Siyaset bir çözüm sanatıdır ve şu andaki iklim özellikle HDP’nin bu sanatını göstermesi için uygundur.

HDP gerçekten Türkiye partisi olmak yolunda ilerlemek istiyorsa, şu anda kurulması olası olan bir koalisyon hükümetinin önünü açmalıdır, aksi halde bu soru erken bir genel seçimde MHP’ye olduğu kadar, HDP’ye de sorulacaktır. “Biz barış istedik ama MHP kabul etmedi” demek yeterli olmayacaktır.

MHP kemikleşmiş ve Türk siyasi yaşamında yıllardır varlığını sürdüren, futbol takımı tutar gibi bu partiyi tutan bir tabanı olan siyasi bir harekettir, bu hareket erken bir genel seçimde yok olabilir, bu yüksek bir olasılıktır, ancak HDP’nin RTE’ı güçlendirecek herhangi bir riski göze almaması gerekir

RTE acaba Kılıçdaroğlu’na yeni bir hükümeti kurma görevini verecek midir? Yoksa süre doldu deyip seçimlere mi karar vermeye yönelecektir? Anayasayı ve demokratik teammülleri hiçe sayan bir adamdan herşey beklenir. O nedenle çok dikkatli olunması gereken tehlikeli bir kavşakta olduğumuzun anlaşılmasında ve CHP’nin, HDP’nin ve MHP’nin bu anlamda tavır almasında yarar vardır.

MHP oyun bozanlığını TBMM başkanlık seçimlerinde göstermiştir, o nedenle HDP’nin PKK için sarf edeceği sözler karşısında, HDP ile birlikte bir hükümetin kurulmasına yine de karşı çıkarsa, o zaman yok oluşunun altına imza atmış olacaktır.

Önümüzdeki bir hafta içinde olacakları T.C. tarihi bakalım nasıl değerlendirecek…

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Fotograflar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s